+420 723 450 450
NAD 1.000,- Kč
DOPRAVA ZDARMA
NABÍDKA PRODUKTŮ

Silonky...

Silonky...

Silonky jsou nezbytnou součástí šatníku. Vzbuzují mnoho emocí, nosíme je každý den a jejich výběr vám snad usnadníme v tomto článku.


Podzim je tu a zima klepe na dveře, nebo spíše už je za dveřmi a tak ze skříní vytahujeme zas silonky, aby nám bylo dopřáno nosit i nadále sukně, šortky a chránily nám kotníky před chladem. Silonky jsou pro jednoho to nejlepší, co lidstvo vytvořilo a pro druhého úplné peklo (které stejně nosí, ale schovává jej pouze pod kalhoty :)

 

Z letmého pohledu historie se punčocháče nosili již od starověku. Nosili je muži i ženy, někdy i ve vrstvách na sobě, aby opravdu hřály. Punčochy byly tvořeny zprvu z kůže, tkané látky či pletené látky. „Masovou“ výrobu punčoch způsobil až vynález pletacího stroje v 17. století. Jemné hedvábné punčochy patřily do kategorie luxusního zboží a někdy i byly přizdobené krajkou. I muži nosili hedvábné punčochy a krajku nechali viditelně ohrnutou přes okraj svých vysokých bot (ano, je to dávno, ale je to nepopiratelné).

 

Největší revoluci v oblasti punčoch způsobil pán jménem Wallace Hume Carothers, který pro firmu DuPont ve 30. letech 20. století, mimo jiné vynalezl polyamid 6-6 čili nylon. Zprvu byl využíván v kartáčovém průmyslu, ale potom, co se podařilo vyvinout vlákno tenounké a dostatečně tvárné, se této příležitosti ujmul průmysl pletací a textilní a vznikly první NYLONKY. Firma DuPont se vyjadřovala takto, „Nové punčochy jsou pevné jako ocel, jemné jako pavučinka a měkké jako přírodní materiál“. A z nylonových punčoch se stal hit. Ženy na ně stály frontu a toužily je mít. Byly levné, pevné, vydržely a ještě byly vlastenecké. Vzhledem k chladným vztahům USA a Japonska, které bylo exportérem hedvábí, se stalo nošení silonových punčoch také vyjádřením vlastenectví:) Vývoj samozřejmě zaznamenaly i punčochy. Zprvu se nosily na podvazcích, ale s postupným zkracováním délky sukně, již nebylo, tak esteticky žádoucí, aby podvazkový pás vykukoval, a tak vznikly nylonové punčocháče. Nylonky se k ženám v Evropě dostaly díky americkým vojákům, kteří je měli v balíčkách pro osvobozené země.

 

V České historii máme také vědce, který pracoval na vyvinutí vlákna, ze kterého by se daly plést punčochy, a nebyl to nikdo jiný, než otec kontaktních čoček, Otto Wichterle. V průběhu 2. světové války byl Otto Wichterle zaměstnán v Baťových závodech, kde se zabýval systémem spřádání polyamidových vláken. Vlákno, které vynalezl, nazval silon (od toho onen v Čechách nejběžnější název silonky), ale úspěch i výroba silonek, vzhledem k situaci politické v Čechách, začala až o 10 let později. Výrobu zahájil až v 50. letech 20. století podnik ELITE a zásoboval silonkami celý východní blok.

 

Při výběru silonek volíme velikost, a ještě sledujeme sílu materiálu, která se u silonek řeší číslem a označením DEN. DEN znamená titr denier (hmotnost nitě) a vyznačuje se tím tloušťka (síla) materiálu. Čím větší číslo, tím je materiál silnější, teplejší a také neprůhlednější.

A pro zběžnou orientaci vám popíšeme, jaké silonky se pod jednotlivými označeními ukrývají.

 

Silonky s označením 8-10 DEN jsou velmi slabé, jsou vhodné do teplých letních dní, na slavnostní příležitosti, či když jen potřebujete „doladit a vyhladit“ nohy. Silonky v této síle lze obléci i do sandálků, protože nemívají zesílenou špičku. Pokud víte, že společenská příležitost, ke které si oblékáte právě tyto slabé silonky, bude vyžadovat i otevřenou špičku obuvi, doporučujeme zvolit silonky bez špičky a s volnými prsty.

 

Silonky s označením 15-20 DEN jsou běžné silonky, ale také se v této síle nejběžněji vytváří i fashion a vzorované silonky. U silonek v této síle si můžete zvolit lesk, zesílený sed, zesílenou špičku či naopak silonky bez sedu i viditelné špičky, silonky pouze s klínkem, silonky hladké či se vzorem. Variant je velké množství a záleží jen na vás, které vám budou nejvíce vyhovovat.

 

Silonky s označením 30-40 DEN jsou zesílené silonky. U těchto silonek je ještě velká průhlednost, ale dokážete jimi skrýt viditelnější nedokonalosti nohou, jako jsou žilky či modřinky na nohách. Zesílený materiál také vydrží více.

 

Silonky s označením 60-90 DEN jsou silonky poloprůhledné až neprůhledné. Tyto silonky se hodí skvěle do chladnějších dní na jaře či podzimu, nebo když nechcete, aby vaše silonky prosvítaly. Tyto silonky se tvoří v různých barevných provedeních i vzorech.

 

Silonky s označením 100-120 DEN jsou silonky neprůhledné. Silonky o této síle se hodí do zimy a vysloveně chladných dní. Silonky mívají různé barevné provedení a často i příměsi, aby byly opravdu funkční a hřály.

 

Tápete, jaké silonky se hodí k různým příležitostem?? Rádi vám to usnadníme a poradíme…

 

Pokud jste odpůrce silonek a máte je jen příležitostně, zvolte univerzální černé matné silonky o síle 40 DEN. Jsou to silonky s nejširší škálou využití. Průhlednost, tak akorát, černá se hodí víceméně ke všemu a nosit se do divadla, na ples, do práce i do společnosti. Prostě MUST HAVE každého šatníku.

 

Silonky v práci?

Rozhodně nešlápnete vedle s již zmíněnou klasikou v podobě černých silonek 40 DEN. V teplých měsících, ale doporučujeme zvolit silonky, co nejslabší např. 10 DEN nebo punčochy samodržící či do podvazkového pásu. Pokud vás už nudí oblékat každý den jednobarevné silonky, nebojte se sáhnout po drobném vzoru kostek, krajky či puntíku. Pokud potřebujete silonové ponožky, hlídejte si délku kalhot, aby vám nevykukoval lem ponožek. Pokud délku kalhot střídáte a nechcete se tímto ráno zdržovat, zvolte silonové podkolenky. Nosíte-li otevřenou obuv, doporučujeme zvolit silonky, ponožky či podkolenky s volnou špičkou.

 

Silonky na ples?

V zásadě byste měla sladit silonky s barvou šatů a bot. Černá klasika 40 DEN nikdy nezklame, ale lze sáhnout po ultra jemných silonkách 10 DEN, kdy jen podtrhnete krásu svých nohou. Plesová sezóna je úžasnou příležitostí, kdy využít tvarovací silonky, které dopomohou doladit drobné nedokonalosti a záhyby na šatech. Pokud zvolíte tělovou barvu silonek, zvolte silonky, které nejlépe splynou s vaší aktuální barvou pleti. Jste-li světlá, zvolte barvu tělovou či světle tělovou. Máte pleť opálenou, vezměte si silonky tmavší – hnědá, opálená. Pokud na ples volíte kalhotový kostým nebo kalhoty zvolte k tomu i vhodné silonové ponožky či podkolenky, u kterých by opět neměl koukat horní lem. Pokud chcete předejít trapasu v podobě oka na punčošce, dejte si do kabelky ještě jedny náhradní silonky a objeví-li se tento záškodník, můžete si je okamžitě vyměnit a dále být za hvězdu parketu.

 

Silonky na rande, do města a tak pro radost?

To již záleží na vás, vaší momentální náladě, outfitu i odvaze. Nebojte se barevných či vzorovaných punčoch, kalhoty dolaďte barevnými ponožkami či vzorovanými ponožkami. Podle módních norem ponožky lze nosit viditelně, do sandálů to již není tabu, ale zvolte takové ponožky, které se k tomu opravdu hodí a řadí se mezi fashion ponožky. U silonek lze měnit sílu, vzory i barvy. Ženu vamp dokreslí síťované podkolenky ke kalhotovému kostýmu a černým lodičkám. Máte ráda džíny a nenašla jste využití pro síťované či vzorované punčochy? Zkombinujte je… Bude vám větší teplo a prodloužíte si tak možnost nosit své milované roztrhané džíny. Pokud váš outfit je celý v černé, jednoduše ho rozbijete barevnými punčochami. Fantazii se meze nekladou, a pokud tápete v inspiraci, koukněte na náš instagram @sububi.czZpět na články...